Erken Al, Avantajlı Kal !!! Tatilinizi Erkenden Planlayın, Yılboyunca En Avantajlı Fiyatları Yakalayın

Hemen Başla
SPA MENU
GECE
YETİŞKİN
ÇOCUK

2000 yıldır şifalı suları ile sağlık ve zindelik veren termal sularımız yanı sıra uzman terapistlerimiz eşliğinde gündelik hayatın yorgunluğundan ve stresinden arınarak yenilenmek, güzelliğinizi korumak ve enerjinizi yükseltmek için May Thermal Resort Spa masaj ve terapileri size iyi gelecek.

 • MASAJLAR

  Klasik Masaj 30 dk 450 TL
  Klasik Masaj 50 dk 750 TL
  Aroma Terapi Masajı 50 dk 750 TL
  Aroma Terapi Masajı 30 dk 500 TL
  Medikal Sırt Masajı 30 dk 500 TL
  Medikal Masaj 50 dk 800 TL
  Spor Masajı 30 dk 500 TL
  Spor Masajı 50 dk 750 TL
  Bali Masajı 50 dk 800 TL
  Refleksoloji(Ayak) Masajı 30 dk 500 TL
  Anti Selülit Masajı 30 dk 500 TL Lenf Drenaj Masajı 50 dk 800 TL
  REFLEXOLOJİ 55 dk 800 TL
  Ayurveda Masajı 55 dk 900 TL
  Hint Baş Masajı 40 dk 600 TL
  Bali Masajı 50 dk 800 TL
  Bali Masajı 75 dk 950 TL
  Lomi Lomi Masajı 55 dk 800 TL
  Thai Masajı 50 dk 800 TL
  Thai Masajı 75 dk 950 TL
  Derin Doku Masajı 50 dk 800 TL
  Derin Doku Masajı 75 dk 950 TL

 • TÜRK HAMAMI TERAPİLERİ

  Çamur Banyosu 5-7 dk 200 TL
  Kese 10 dk 200 TL
  Şehrazat Hamamı 50 dk 550 TL
  Paşa Hamamı 30 dk 400 TL
  Vip Hamam 50 dk 600 TL

 • ÖZEL AİLE BANYOSU

  Özel Aile Banyosu 60 dk 600 TL
  Özel Aile Banyosu Jakuzili 60 dk 800 TL
  Özel Aile Banyosu + 2 Paşa Hamamı 120 dk 1500 TL
  Özel Aile Banyosu + 2 Bali Masajı 180 dk 2000 TL

 • MASKE ÇEŞİTLERİ

  Kil Maskesi 10 dk 75 TL
  Çamur Maskesi 10 dk 75 TL
  Kahve Maskesi 10 dk 75 TL

 • DOKTOR BALIK

  Doktor Balık 15 dk 100 TL


Medikal Masaj
Günümüz insanının pek çoğu zamanının önemli kısmını bilgisayar karşısında, uygun duruş pozisyonunun dışındaki işlerde geçiriyor veya rahat olmayan pozisyonlarda uyuyor yada oturuyor. Bunları yaparken herhangi bir problem yok gibi görünse de zaman içinde kaslarda gerginlik, sertleşme veya düğümler oluşmaktadır. Günlük hayatın getirdiği yorgunluktan arınabilmek, rahatlamak, dinlenmek ve yeniden enerji toplayabilmek için masaja ihtiyaç duyulmaktadır. Vücuttaki negatif enerjiyi uzaklaştırmak, kasların gevşemesini sağlamak, sağlıklı ve zinde olan bir bedene kavuşabilmek için en basit ve güzel yöntem uzman bir masaj terapistinin ellerine kendini bırakmaktır. Medikal masaj, bu türde tür şikayetleri ortadan kaldırmaya, kasları gevşetmeye ve ağrıyı sonlandırmaya yardımcı olur. Bugün birçok şikâyet için “önerilen” bir alternatif tedavi seçeneği olarak kabul gören medikal masaj hiç şüphe yok ki tıbbi bir ihtiyaç ve düzenli aralıklarla alınması gereken bir koruyucu yöntemdir.

Medikal Masajın Faydaları

Cilt Üzerindeki Etkisi
Ter bezlerinde üretimi arttırır ve vücuttan üre gibi atıkların atılmasını sağlar. Kapillar dilotasyonu sayesinde hipermi sağlar. Vücutta sebum salgısını arttırır böylece deri yumuşar ve enfeksiyonlara karşı ayrıca direnç kazanır. Derinin sahip olduğu elastikliği arttırır. Derinin kan dolaşımının artmasını sağlar, hücreleri besler ve rejenerasyon olayını hızlandırır. Fibrosis oluşmasının önüne geçer. Scarlarda gevşeme meydana getirir.

İç Organlara Etkisi
Akciğerlerde bulunan mukusun çözülmesinde etkilidir. Kan dolaşımında ve lenf drenajında artışlara sebep olarak daha fazla idrar atılımını sağlar. Parasempatik sinir sistemine etki eder ve sindirimi kolaylaştırır. Kalınbağırsaktaki peristaltik hareketleri arttırır; konstipasyon ve gaz problemlerinin çözülmesini sağlar. Abdominal distasyonda azalma sağlar.

Dolaşım Sistemine Etkileri
Venostazın önüne geçer. Arteriyel dolaşımı hızlandırır. Kalbin hızında yavaşlama meydana getirir. Venöz dönüşe yardım eder. Hemodilüsyona yardım eder. Lenfa drenejında artış sağlar ve ödemin önüne geçer. Düzenli olarak yapılan medikal masaj, lökosit miktarında artış sağlar ve böylece bağışıklık sistemi güç kazanır.

Kas ve İskelet Sistemine Etkisi
Kan dolaşımını hızlandırır ve kasın daha çok besin, oksijene ulaşmasını sağlar. Kasta yorgunluk, ağrıların azalmasını sağlar. Kas atrofilerinin yani krampın önlenmesini sağlar. Atrofik kaslarda toparlanma sağlar. Kaslarda belirli davranışlar sebebiyle biriken toksinlerin lenfatik, venöz dolaşımına katılmasını sağlar. Kaslarda kan dolaşımının artmasını, laktik asidin ise kastan uzaklaşmasını sağlar. Kaslarda oluşan spazm ve krampların önüne geçer. Kemiğin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Kireçlenmelerin önüne geçer.

Sinir Sistemine Etkileri
Sedasyon etkisine sahiptir ve gevşeme sağlar. Otonom sinir sistemine ve endokrin sistemlere refleks etkisi sağlar. Sinir sistemini uyarıcı yönlerde etkiler eder.

Bali Masajı
Bali masajı, tüm vücudun ve derin dokunun hedeflendiği bütünsel bir masaj yöntemidir. Babli masajı aynı zamanda zihinsel iyileşmeye de yardımcı olmaktadır. Doğu kültürünün bu eşsiz masaj yöntemi Hindistan, Çin ve Güney Asya tedavi yöntemlerinden beslenerek bugünkü halini almıştır. Masaj esnasında kullanılan terepatik bitkisel yağlar ile Ayurverda masaj teknikleri ile benzerlik göstermektedir.

Bali Masajı Teknikleri
Aromaterapik yağlar Bali masajında önemlidir. Hem cildinizdeki sürtünmenin azalması için hem de kokuları ile zihinsel bir rahatlık sunabilmek için bitkisel aromaterapik yağlar olmadan Bali masajı düşünülemez. Yağların yanı sıra Bali masajında atmosfer de çok önemlidir. Görsel ve işitsel olarak beyninizin kontrolü bırakıp tüm bedeninizin gevşemesi istenir. Dolayısıyla tütsüler, gözü yormayan bir ışık ve müzik bu tedavi biçiminin daha etkili olması adına tercih edilir.

Doğu kültüründen tüm dünyaya yayılmış bu tedavi yönteminin tekniklerini inceleyecek olursak öncelikle Bali masajının tüm vücuda uygulanan bir masaj yöntemi olduğunu bilmeliyiz. Cilt tipinize ve tercihinize göre aromaterapik yağların seçimi sonrası hafif tempoda masaja başlanır. Masaj yapılan bölgeler ile masaj yapılmayan bölgeler arasındaki sıcaklık farkının önlenmesi adına ince bir örtü ile vücudun kalan kısmı kapatılır. Her ne kadar hafif tempoda başlasa da kuvvetli baskılar ile kas dokusunun esnetilmesi ve vücudun gevşemesi sağlanır. Kuvvetli basınç uyarımları sırt bölgesinde, omuz ve boyun bölgesinde daha fazla uygulanır. Buradaki kasların gerginliği duruş ve oturuş rutininden kaynaklı olarak daha fazla gergindir ve esnetilmeye ihtiyaç duyar. Yine de Bali masajı çok sert bir masaj türü değildir.

Bali masajı kafa bölgesinde de hafif yoğurma hareketleri ile kan akışının baştan uca hızlanmasında yardımcı olur. Uzman terapistler kan ve enerji akışının tüm bedende harekete geçmesi için yoğurma, baskılama, sıkma ve yuvarlama hareketlerinin kombinasyonu ile masaj yaparlar.

Bali masajında akupresür ve refleksoloji de önemlidir. Akupresür ile yani vücudun basınç noktalarına parmak ile baskı uygulayarak kan akışını tüm vücutta hızlandırma amacıyla denge sağlanırken, el, ayak gibi uzuvların da harekete dahil edilmesi ile tüm bedenin gevşemesi ve rahatlatılması sağlanır. Bali masajı bir nevi Akupresür ve refleksoloji kombinasyonlarını içermektedir.

Bali Masajının Faydaları
Derinden gergin ve düğümlü kaslar özelinde yüksek oranda rahatlama ve esneklik sağlar. Bu sebeple oluşan ağrı ve krampların azalmasında yardımcıdır.
Aromaterapik yağların kullanımı koku duyusunu etkileyerek zihinsel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur.
Bali masajında atmosfer de önemlidir. Bulunduğunuz ortamın görsel ve işitsel olarak sizi rahatlatması, zihninizin boşalmasında yardımcı olması beklenir.
Bali masajının içerdiği Akupresür ve refleksoloji teknikleri kan akışının ve dolayısıyla enerjinin tüm bedeninize yayılması ve vücudunuzun dengeye erişmesi hedeflenir.
Artan kan akışı ve ısınan vücut üst deri tabakasında yani cilt katmanında canlılık ve sağlıklı bir görünüm elde etmeniz konusunda yardımcı olur.
Ayak ve bacak bölgelerinde belirli noktalara uygulanan baskılar, beyninizde birden çok uyarıyı etkinleştirdiği için ağrılarınızın hafiflemesinde etkilidir.
Bali masajında yapılan kafa masajı, baş ağrısı, boyun ağrısı gibi şikayetlerinizin azalmasında etkilidir.
Zihinsel rahatlama hissiyle birlikte düzenli yaptırılan Bali masajının kişinin psikolojisi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kaygı, stres gibi fiziksel olarak da etkileri olan rahatsızlıkların etkilerini hafifletir.

İsveç Masajı
İsveç masajında amaç çeşitli teknikler ile tüm bedenin rahatlatılmasıdır. Diğer masaj türlerinin temeli olarak görülür. Daha çok batı tekniği uygulanır. Kaslara yoğun bir baskı uygulanarak germe ve vuruş tekniklerini içerir. Sürtünmenin azaltılması adına çeşitli aromaterapik ve uçucu yağlar kullanılır.
Yapılan hareketler ile sinir sistemi ve cilt uyarılır. Dolayısıyla kan dolaşımı artar, kas gerginliği hafifletilerek kasların esnekliğinin artırılması hedeflenir. Avuç içleri ile doğrudan vücut kasları hedeflenir.
Her masaj türünde görebileceğimiz sıvazlama (öfleraj) hareketi özellikle bacaklarda uygulanır. Avuç içi ile o bölgedeki kasların esnetilmesi ve gerginliğinin azaltılması hedeflenir. Yoğurma (petrisaj) hareketlerinde ise uzman terapistlerin amacı kaslardaki ağrıyı almak ve kasların gevşemesini sağlamaktır. Germe-Çekme hareketleri ile baş parmaklar da kullanılarak bedenin belirli noktalarına baskı uygulanır. Ritmik dokunma hareketleri ile de vücudun belirli bölgelerine ritmik vuruşlar yapılarak kan akışının hızlanması ve o bölgenin gerginliğinin azaltılması hedeflenir. Hareketlerin hafifliği veya sertliği hem şikayetlerinize göre hem de uzman terapistin stiline göre değişebilir. Ancak vücut yapınız bu aşamada daha ön plandadır. Kaslardaki gerginliğin boyutu, hareket kabiliyetinizdeki değişimler, ağrı ve acı eşiği masajın şiddetini belirleyen unsurlardır.
İsveç Masajının Faydaları
Özellikle gergin ve stresli dönemlerde oluşan beden ağrıları için İsveç masajı önerilmektedir. Masajın sonunda oluşan kaslardaki gevşeme ve rahatlama hissi, kan akışının hızlanması ile vücudun çeşitli bölgelerindeki gerginliklerin azalması özellikle gevşemeye ihtiyaç duyan vücutlar için en güzel tedavi yöntemidir. İsveç masajı vücuttaki tüm kasları hedeflediğinden dolayı masaj sonunda tüm bedeniniz gevşeyecek ve kas ağrılarınız hafifleyecektir.
Vücutta kan dolaşımını hızlandırır ve hareketsiz kalmış veya stres sonrası gerilmiş vücutların rahatlamasına yardımcı olur.
Kasları ve üst dokuyu hedeflediği için cildin canlanmasında etkisi büyüktür.
Yorgunluk sonrası oluşan laktik asit ve türevlerinin vücuttan uzaklaştırılmasında yardımcı olur.
Vücuttaki oksijen ve enerji akışını hızlandırdığından hücrelerin yenilenmesinde pozitif etki yaratır.
Uyku problemi yaşayan kişilerde uykunun düzene girmesinde ve kaliteli bir uyku uyuyabilmesinde etkisi fazladır.
Vücuttaki gerginliğin azaltılması ile anksiyete, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların da hafifletilmesinde yardımcıdır.

Medikal Sırt Masajı
Omurganın vücuttaki işlevi kritik ve önemlidir. Onu destekleyen kas ve iskelet sistemi de bu bölgede yoğunlaşır ve günlük hayatta aktif olarak kullandığımız kollarımız, bacaklarımız, boynumuz sağlıklı bir sırt ile daha efektif kullanılır. Güçlü ve esnek bir bedende ilk dikkat çeken bölge sırt bölgesindeki kas ve dokunun da esnek ve sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı olmasından kastımız bu bölgede kan akışının düzgün ilerliyor olması, doku ve kasların sert veya sıkışmış olmaması, kol, bacak ve boyun hareketlerini kısıtlamıyor oluşu ile açıklanabilir. Diğer yandan romatizma, kemik rahatsızlıkları gibi fizyolojik rahatsızlıklarla birlikte stres, kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklar dahi sırt bölgesinde tutulmalara, gerilmelere sebep olabilmektedir.

Masaj denince ilk akla gelen kısım genellikle sırt bölgesidir . En yoğun ağrıyı hissettiğimiz, en çok rahatlamaya ihtiyaç duyduğumuz bedenimizin bu bölgesi duruş bozukluklarından, çanta taşımaktan, yanlış yatak seçiminden tutun da spor yapmaktan, çeşitli kemik hastalıklarından ve fizyolojik rahatsızlıklardan oldukça fazla etkilenir. Sırt masajı da ağrılar için en etkili tedavi biçimlerinden birisidir.

Medikal Sırt Masajı Teknikleri
Klasik masaj tekniklerinin sırt bölgesinde uygulanması ile gerçekleştirilir. Bu bir İsveç masajı veya Bali masajı olabilir ancak burada önemli olan şikayetin ne olduğu ve sırt bölgesinde bunu tedavi edebilecek bir yöntem olması gerektiğidir. Derin doku masajını da buna dahil edebiliriz.
Sırt masajının önemi vücudun tam orta bölgesinde kan akışını hızlandırarak hareketli uzuvlara düzgün ve hızlı bir kan akışı sağlanabiliyor olması ile bedenimizdeki hareketin artırılması ve tüm vücudun tedavi edilmesine destek olması şeklinde özetlenebilir.

Sırt masajı rahat olabileceğiniz ve kollarınızla bacaklarınızı serbest bırakabileceğiniz bir masaj yatağı üzerinde uzman terapistler eşliğinde uygulanır. Masaj da sıkma, yoğurma, farklı şiddetlerde baskılar ve titreşim hareketleri uygulanarak kan akışının boyun, kol ve bacak bölgesine doğru hareketi hızlandırılır. Cilt altındaki doku ve kaslara yönelik yapılan hareketler ile de bu bölgelerde esneme ve gevşeme amaçlanır. Sırt masajı esnasında genellikle çeşitli aromaterapik yağlar kullanılır. Bu yağlar sürtünmeyi azaltarak hareketi kolaylaştırdığı gibi hoş kokuları ile de masaj yaptıran kişiye huzur dolu, keyifli bir tecrübe yaşatır.

Sırt masajı özellikle kronik ağrıları bulunan, kambur durmaya meyilli, masa başında bilgisayar karşısında çok fazla kalan, boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi gibi boynunda fiziksel şikayetleri ve rahatsızlıkları olan, bel ağrısı çeken, günlük rutinlerinde el ayak hareketlerinde problem yaşayan ve tam verimli bir şekilde uzuvlarını kullanamayan kişilere önerilmektedir.

Sırt masajı sayesinde artan kan akışı ve esneyen kas dokusu, kişinin postüründe düzelmeye, kronik ağrılarının şiddetinin azalmasına, stres, kaygı gibi psikolojik sebeplerle fiziksel ağrıya dönüşen problemlerin etkilerinin hafifletilmesine ve kol ve bacakların daha efektif bir biçimde kullanılmasına olanak tanır. Artan kan akışı tüm vücuda dağılarak enerjinin tıkandığı noktalardaki problemin giderilmesi de kolaylaşacaktır.

Merkezi sinir sisteminde önemli yere sahip omurganın tüm vücuda yayılacak şekilde uyarılması da ağrı şikayetlerinin azalmasında en etkili sebeplerden birisidir. Yapılan yoğurma, sıkma, titreşim hareketleri esnasında omurga boyunca birden fazla uyarı oluşacak, sinir uçları iletim sistemi sayesinde tüm vücuda etki edecektir. Dolayısıyla el, ayak, kol, bacak gibi uzuvlarda oluşan ağrılar ve hareket kısıtları da bu sayede azaltılmış olacaktır. Özellikle vücudun ağırlık noktası olan ve tüm yükü paylaşan bel bölgesi de bu masaj sonrasında rahatlamış ve esnemiş olacaktır.

Aroma Terapi Masajı
Bedeninize ve psikolojinize iyi gelecek bir şeylere ihtiyaç duyuyorsanız, diğer yandan yorucu bir kas yoğurma masajından çok sizi dinginleştirecek bir şeylere ihtiyacınız varsa aromaterapi masajı size iyi gelecektir.
Aromatik yağlar ile tedavinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Daha çok Uzak Doğu kültüründe karşımıza çıksa da batıda da zaman zaman bitkisel özlü yağlardan tedavi amacıyla faydalanılmış ve iyileştirici etkileri gözlemlenmiştir.
Bitkilerin ekstraksiyon yardımı ile fiziksel işlemler sonucu özlerinin çıkartılması yardımıyla konsantre olarak elde edilen aromatik yağlar, aromaterapi masajının vazgeçilmez unsurudur.

Aromaterapi Masajı Mutluluk Verir
Yoğun geçen bir günün ardından veya rahatlamaya ihtiyaç duyduğunuz anda hem aromatik yağların koku etkisi ile beyninizi uyararak hem de masajın getirdiği gevşeme ile tüm kötü hislerden uzaklaşacak, kendinizi hafiflemiş hissedeceksiniz.
3000’den fazla çeşidi bulunan aromatik yağların her birisinin farklı bir iyileştirici etkisi olduğu biliniyor. Bu yağlar, acının, kas spazmlarının, depresyonun, uykusuzluğun ve astım gibi bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
Antibakteriyel, cildi iyileştirici, yatıştırıcı hatta afrodizyak etkilere sahip olan aromatik yağlar, aromaterapi masajı ile birleştiğinde etkileri çok daha verimli oluyor.

Masaj esnasında yağların uçucu özelliğinden dolayı bu moleküller havaya yayılmaktadır. Aynı zamanda aromaterapi masajı bu yağların cildinize emdirilmesi ile yapıldığı için artan vücut ısısı ile birlikte yağların buharlaşması ve cildiniz tarafından emilimi kolaylaşmaktadır.

Aromaterapi Masajının Faydaları

Aromaterapi masajında kullanılan yağların her birisinin farklı iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Kimi yağlar sizi gevşetip rahatlamanıza yardımcı olurken kimi yağlar enerjinizi artıracak özelliklere sahiptir.

Yağlar cildinizde masajı kolaylaştırmak ve sürtünmeyi azaltmak gibi özelliklerin yanı sıra cilt yüzeyinizin ısınmasını kolaylaştırarak daha etkili bir masaj seansı olmasına sebep olur. Isınan cilt, kas ve doku bölgelerindeki gevşemeyi de hızlandırır. Diğer yandan iyileştirici özelliklere sahip olan bu bitkisel yağlar cildinizin pürüzsüzleşmesinde ve güzelleşmesinde etkilidir.

Birbirinden farklı ve güzel kokular eşliğinde yapılan aromaterapi masajı esnasında beyniniz sürekli bu kokulara tepki verir ve stresinizin azalması, sinirlerinizin gevşemesi kaçınılmaz olur. İçeriden bir iyileşme sağlar. Psikolojik olarak kokunun etkisi anksiyete, depresyon, uykusuzluk gibi rahatsızlıklarda olumlu ve etkili bir destektir. Aromatik yağlar kişinin kendi isteği ve beklentisine göre seçilebilir. Bu seçimin ve kişinin beğendiği kokunun kullanılması aromaterapi masajının etkisini daha da artırır.

Yapılan çalışmalarda özellikle kadınların regl sancıları için oldukça etkili olduğu görülmüş, bitkisel yağlar ile yapılan masajın ağrı ve kramp gibi problemleri hafiflettiği gözlenmiştir. Kadınlarda ayrıca menapoz semptomlarını ve etkilerini de hafifletici bir özelliğe sahiptir. Haftada 1 veya 2 kez düzenli olarak yapılan aromaterapi masajı sayesinde bu tür kramp, sancı, ağrı ve kronik yorgunluk gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesi ve bu süreçte semptomların hafifletilmesi mümkün olabilmektedir.

Aromaterapik yağlar sentetik yağlarla karıştırılmamalıdır. Bu bitkisel yağlar güçlü etkileri ve iyileştirici özellikleri sayesinde uzman terapistler eşliğinde kullanıldığında mucizeler yaratabilir. Aromaterapi masajında kullanılan yağın kalitesi ve tazeliği her şeyden önemlidir. Bitkinin hangi yöntemle özünün çıkarıldığı dahi süreci etkileyebilir. Doğal yollarla elde edilmesi, özelliklerinin etkisini kaybetmemesine sebep olur.

Aromatik Yağların Gücü
Lavanta yağı, limon yağı, gül yağı, papatya yağı, sardunya yağı, ylang-ylang, okaliptüs ve biberiye yağı aromaterapi masajı esnasında kullanılabilen yağlardan yalnızca bir kaçıdır. Kimi zaman uzman terapistler bu yağları karıştırarak farklı özelliklerinden yararlanabilecekleri karışımlar ile masaj yapabilir. Her birinin farklı bir iyileştirme özelliği ve her birinin kendine has bir kokusu bulunur. Bu bitkilerin iyileştirici gücü sayesinde ve uzman terapistlerin vücut yapınıza uygun masaj yöntemi ile ağrılarınızdan, doku ve kas spazmlarından kurtulmanız, kokuları ve rahatlatıcı etkileri ile stres ve yorgunluk sebebiyle oluşabilen psikolojik problemlerinizden uzaklaşmanız ve gevşemeniz kaçınılmaz olacaktır.

Kendinize ve bedeninize verebileceğiniz en güzel hediyelerden birisidir aromaterapi masajı. Günlük rutinden sıyrılıp kendinizi dinamik ve zinde hissedebileceğiniz, düşüncelerinizden uzaklaşarak kafanızı boşaltıp huzur bulabileceğiniz ortamı yaratır. Doğadan gelen iyileştirici özellikleri ile aromatik yağların eşliğinde geçirdiğiniz bir masajın ardından etkisini uzun süre hissedebileceğiniz bir rahatlama ve huzur bulacaksınız.

Tüm bu huzur ve dinginliğin yanı sıra iç dengenize kavuşacak, enerji ve dinamizminizin arttığını hissedeceksiniz. Masaj boyunca kan akışındaki artış ve hücrelerinize ulaşan oksijenin artması ile birlikte daha canlı, zinde ve sağlıklı bir bedene ve psikolojiye kavuşacaksınız. Cildiniz aromatik yağların etkisi ile daha canlı ve parlak olacak, daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.


Anti Stres Masajı
Günümüzün en büyük sorunudur stres. Ayrıca stres bir çok hastalığa, bir çok probleme sebep oluyor. Bu nedenle stresten arınmak, iç huzura ulaşabilmek çok önemlidir. Stresten kurtulmanın ve etkilerini hafifletmenin etkili yöntemlerinden birisi de anti stres masajıdır. Hiç bir fiziki rahatsızlığınız bulunmasa bile stres kaynaklı kas gerilmelerini, baş ağrılarını, mide ve sindirim problemlerini hepimiz yaşıyoruz, anti stres masajı hem önleyici olarak hem de stres kaynaklı vücudumuzdaki problemleri gidermeye yönelik etkili bir destek tedavi biçimidir.

Anti Stres Masajının Faydaları
Anti stres masajı uygulaması kasları gevşetmeye yönelik ağır ve yavaş hareketlerle uygulanan bir masaj yöntemidir. Amaç kişinin stres kaynaklı oluşan kas tutulmalarını, kas sertleşmelerini çözebilmek ve kişiyi hem fiziksel hem ruhsal bir rahatlamaya ulaştırabilmektir. Dolayısıyla anti stres masajında amaç daha çok kasları gevşetmek ve kişiye güzel bir deneyim sunarak psikolojik olarak iyi hissetmesine ve ruhsal olarak iç dengeye ulaşabilmesine olanak tanımaktır.

Bu masaj deneyimini yaşayan kişiler kendilerini daha zinde ve canlı hissederek gevşemiş bir vücutla problemlerinden, ağrılarından ve şikayetlerinden uzaklaşarak kendilerini daha canlı ve huzurlu hissedeceklerdir.

Anti stres masajı sayesinde kişi artan kan akışı ve gevşeyen kas dokusu ile hem dinginliği hem dinamizmi aynı anda hissedebilmektedir. Farkında bile olmadığınız problemleriniz kaynağı olabilecek stresle mücadele etmek için en doğru karar anti stres masajını deneyimlemek olacaktır.

Anti stres masajını yaptırmak için herhangi bir şikayetiniz olmasına dahi gerek yok aslında. Tamamen yenilenmek ve kendinizi şımartmak, tüm sorunlardan uzaklaşarak bedeninizi ödüllendirmek istemeniz bile anti stres masajı için geçerli bir sebep olacaktır.

Diğer yandan yoğun bir iş hayatı içerisinde kendinize vakit ayıramıyorsanız, bilgisayar başında çok fazla vakit geçirip, iş stresini sürekli yaşıyorsanız, özellikle sırt ve boyun bölgenizde kasılmalardan kaynaklı olarak ağrı ve hareketinizi kısıtlayan gerginlikler hissediyorsanız anti stres masajını deneyimledikten sonra bu problemlerin ortadan kalktığını görerek mutlu olacaksınız. Stres küçümsenecek bir problem değil ne yazık ki. Fiziki etkileri de küçümsenebilecek boyutta değil. Sizi çok daha farklı ve zorlu şikayetlere yöneltmeden hayat kalitenizi artıracak ve stresle savaşabileceğiniz yöntemleri hayatınıza entegre edebilmeli ve stres kaynaklı oluşabilecek problemler için önlem almalısınız. Anti stres masajı da bu yöntemler içerisinde etkili bir tedavi yöntemi ve rahatlama çözümüdür. Strese karşı uygulanan bu masaj ile stresin etkileri hafifletilecek, stres kaynaklı olan kas, kan akışı, dolaşım ve sindirim problemleri de hafifletilecek ve dolayısıyla vücut strese karşı daha dayanıklı olacaktır.

Refleksoloji Masajı
Günümüzde destekleyici bir tedavi olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok kronik baş ağrısının tedavisinin yanı sıra depresyon gibi durumlarda da refleksoloji masajı uygulanır. Vücudun refleks noktaları kişiye uygulanacak tedaviye göre belirlenir. Bir diğer ifade ile kişinin şikayetine göre şekillenir. Refleksoloji faydaları arasında enerji yenileme de vardır. Bunun nedeni kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Bu nedenle refleksolojiye yeniden doğuşun simgesi denmektedir. Ayrıca refleksoloji masajı faydaları arasında merkezi sinir sistemini güçlendirmesi de vardır. Bu sayede daha zinde ve aktif bir beden ve zihine sahip olabilirsiniz. Refleksoloji doğrudan refleks bölgeleri ile ilişkili olan bir masaj türüdür. Ek olarak uygulanan kişilere rahatlama ve gevşeme hissi verir. Bu yazımızda tüm bu konulara değinerek sizlere refleksoloji mucizesi hakkında bilgilendireceğiz.

Refleksoloji Nedir?
Refleksoloji, özellikle ayaklar, eller ve kulaklardaki refleks noktalarına basınç uygulanarak tıkanan enerji yollarının açılması ile noktaların bağlantılı olduğu organlardaki problemlerin giderilmesini hedefleyen bir tedavi biçimidir. Kökeni 5000 yıl öncesine dayanan refleksoloji ilk olarak Çin’de uygulanmaya başlanmıştır.

Refleksoloji ayağımızdaki belirli noktalara yoğunlaşarak şikayetlerimizin azalması ve tedavi sürecimize destek olması açısından önemli bir tedavi biçimidir. Refleksolojide sol ayak vücudun sol bölgesini, sağ ayak ise vücudun sağ bölgesini temsil eder. Enerjinin akışı ayak, el ve kulaklardaki doğru noktaların saptanması ve bu akışın ilgili organlara iletilmesi ile sağlanır.

Refleksoloji masajı, uzak doğudan gelen ve insan vücudunun gerilimini alan bir masaj türüdür. Özellikle nörolojik hastalıklarda yardımcı tedavi olarak uygulanması yaygındır. Refleksoloji faydaları için nasıl uygulandığının bilinmesi gereklidir. Ayrıca bu masaj yalnızca ayaklara uygulanan bir masajdır. Refleksoloji bedendeki enerji akışını düzenlemek için kullanılan en eski masajlardan birisidir. Bu nedenle bedenimizde serbest olarak dolaşan enerjinin akışını etkili bir şekilde yönlendiren tamamlayıcı bir tıp tedavisi olarak görülmektedir. Refleksoloji masajı faydalarıhakkında bilgi vermeden önce bu masajın nasıl yapıldığı hakkında kısa bir bilgi verelim.
Refleksoloji masajını uygulaması diğer masaj uygulamaları ile benzerlik gösterir. Burada önemli olan yaklar olduğu için kişinin gevşeyebileceği ve tedavinin etkilerini rahatlıkla hissedebileceği uygun bir alanda uzanması gerekir

Panik atak, depresyon, kronik baş ağrısı gibi şikayetleri kişi refleksoloji uzmanına iletmeli ve bu doğrultuda uygun refleks noktaları belirlenerek tedavi yürütülmelidir.

Doğru refleks noktalarının belirlenmesi her şeyden önemlidir. Doğru refleks noktasının seçilmesi refleksoloji masajında en önemli başlangıç kriteridir.

Refleks noktaları belirlendikten sonra refleksoloji uzmanı bu noktalara belirli şiddetlerde baskı uygulamaya başlar. Bütüncül bir tedavi için farklı noktalar da uyarılabilir. Sinir sisteminin uyarılarak bu baskının organlara iletilmesi refleksoloji tekniklerinin temelini oluşturur.

Refleksoloji masajı bu konuda eğitim almış kişilerce yapılmalıdır. Ayrıca bu masaj için, kişilerin yaşları da oldukça önemlidir. Refleksoloji masajı uygulamak için hastanın genel sağlık durumu ve rahatsızlığı da değerlendirilmelidir. Refleksoloji için özel tasarlanmış koltuklarda masaj yapılmaktadır. Bu uygulama ayakların altının ısıtılması ve ovalanması ile başlar. Refleksoloji faydaları için masajın nasıl uygulandığı oldukça önemlidir. Ayak tabanında bulunan refleks noktalarına ahşap çubuklar ile de uygulanabilen masaj çoğunlukla el ve parmaklarla refleksoloji noktalarına baskı tekniği ile uygulanır. Refleksoloji masajı hastanın sağlık durumuna ve yaşına bağlı şekilde genel olarak 10-45 dakika arasında uygulanır.

Son olarak refleksoloji masajı faydaları hakkında bilgi vermeden önce bilmemiz gereken bir diğer konu vardır. Bu genellikle ayaklarda bulunan refleksoloji noktalarının vücudumuzdaki organlar ile ilişkili olmasıdır. Ayrıca bu refleksoloji noktaları el ve kulaklarımızda da bulunur. Refleksolojiyi faydalı kılan şey sadece organlarımızla ilişkili olması değildir. Bu refleksoloji noktaları kemiklerimiz ve nörolojik sistemimiz ile de ilişkilidir. Ayaklarımız vücudumuzdaki tüm organlarımızı barındarın bölgelere ayrılmıştır hem sağ hem sol ayaklarımızda her organımız için bir refleksoloji noktası bulunmaktadır. Ayrıca ayaklar vücudumuzu dikey olarak simgeler. Bunun anlamı vücudumuzun sol tarafındaki organlar, sol ayağımızda , sağ tarafındakiler ise sağ ayağımızda temsil edilmesidir.


Refleksoloji Noktaları Nelerdir ?
Refleksoloji merkezi sinir sistemine bağlantılı bir şekilde çalışır. Özellikle ayaktaki refleks noktalarının her birisi farklı bir organı uyarır. Bu uyarma ile ilgili organdaki rahatsızlıkların giderilmesi hedeflenir. Örneğin; ayaktaki ikinci ve üçüncü parmağın birleşim noktaları göz ile bağlantılıdır. Gözlerde hissedilen ağrı, yorgunluk gibi şikayetler refleksoloji masajında bu bölgeler hedeflenerek giderilebilir. Ayak parmaklarına yapılan bu baskı sinir sistemi ile gözlere enerji akışını iletir.
Refleksoloji teknikleri refleksoloji ayak haritasına göre uygulanır. Kişinin şikayeti ve tedavi arzusuna göre refleksoloji masajı teknikleri çeşitlendirilebilir ve refleksoloji ayak haritası bunun için bir rehberdir.

Refleksoloji Hangi Rahatsızlıklarda Destek Tedavi Yöntemidir?
Refleksoloji özellikle, nörolojik rahatsızlıklarda, boyun ağrısı, bel ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklarda, anksiyete, depresyon, panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklarda ve cinsel sağlık ile ilgili olabilecek rahatsızlıklarda destek bir tedavi olarak sıklıkla uygulanmaktadır.

Refleksoloji Masajının Faydaları
Refleksoloji faydaları yukarıda da belirttiğimiz üzere tüm organlarımız ve sinir sistemimiz ile yakından ilişkilidir. Bunun yanında refleksolojinin yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi de faydaları hakkında bize yeterli bilgi vermektedir. Uzak doğuda oldukça sık kullanılan refleksoloji masajı ülkemizde de yaygınlaşmıştır. Bunun nedeni refleksolojinin gevşememize ve kan akışını hızlandırarak vücudumuzun rahatlamasına yardım etmesidir. İlk akla gelen fizyolojik ve zihinsel refleksoloji masajı faydaları şöyle sıralanabilir;
Ağrı ve acı hissini azaltarak özellikle kronik baş ağrılarında ve diz ağrılarında etkilidir.
Endorfin hormonunun salgılanmasını arttırarak vücudun rahatlamasını sağlar
Anksiyete ve strese bağlı gelişen depresyon için faydalıdır.
Uykusuzluk sorununu giderir ve uyku düzeninde yardımcı olur.
Kronik yorgunluğu hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak azaltır.
Kronik olan rahatsızlıklarda tıbbi destek sağlar
Kan dolaşımını ve kan basını düzenlenmesini sağlar.
Lenf dolaşımını hızlandırır bu sayede etkili bir detoks sağlanır.
Bağışıklık sistemini uyararak vücud sağlığını dengeler.
İnsan vücudu için gerekli olan hormonların, gereken miktarlarda salgılanmasına yardımcı olur.
Sinir sistemi ve dolaşım sisteminin yanı sıra boşaltım sistemine de uyarıcı etkileri bulunur.
Beyni uyararak konsantrasyonu ve odaklanmayı artırır.
Eklem hareketliliğini arttırmaya yardımcı olur.
Adet öncesi ve sonrası sancıların azaltılmasını sağlar.

Thai Masajı
Tayland masajı olarak ta bilinine bu masaj türü, doğunun en popüler masajı çeşitlerinin başında gelmektedir. Bildiğimiz masaj tekniklerinden çok farklı teknikler uygulanan Thai masajını tembel yogası diye de adlandırıldığını duyabilirsiniz. Yapılan hareketler ve uzman terapistin yönlendirmeleri gerçekten de yoga hareketlerini anımsatmaktadır. Çin’in geleneksel Hint yogasından esinlenerek kurgulanmış teknikleri 2500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Yalnızca beden değil aynı zamanda zihin ve ruh tedavisi olarak da görülür.
Thai masajında kıyafetleriniz üzerinizdedir veya tercihiniz doğrultusunda ince keten bir giysi size verilir. Burada önemli olan baskının vücudunuz gerilirken uygulanmasıdır. Yarı sert bir zeminde uzman terapistin yönlendirmesi ile kol, bacak, boyun, ayak ve ellerinize çeşitli germe hareketleri uygulanırken vücudunuzda belirli bölgelere de baskı uygulanır. Önemli olan vücudun belirli enerji noktalarına doğru hamleler yapılarak o bölgedeki kasların rahatlatılması ile tüm bedene yayılan rahatla hissinin oluşmasıdır.
Thai Masajı Teknikleri
Çeşitli pozisyonlarda uygulanan Thai masajında sırtüstü yatarken kol ve bacak bölgeleri gerilir. Yüzünüz yerde olacak şekilde yattığınızda ise kol, bacak, ayak ve eller dışında sırt bölgesi ve boyun bölgesi de hedeflenir. Yan yattığınızda ise masajı yapan kişi sizi esnetirken bedeninizin yan bölgelerinde bulunan enerji noktalarına baskı uygular. Ve en son bitirirken de oturma pozisyonunda sizi gevşetir, boyun kaslarınızı rahatlatmaya çalışır. Masajı uygulayan terapist elleri, dirsekleri bacakları ve dizleri ile farklı şiddetlerde farklı bölgelere baskı uygulamaya çalışırken diğer yandan kollarınızı, bacaklarınızı ve boynunuzu gererek baskının daha etkili olmasını ve kas dokusuna ulaşmasını sağlar.
Thai Masajının Faydaları
Hiç bir masaj türünde Thai masajı kadar esneme hareketleri bulunmaz. Bu esneme hareketleri ile birlikte bir nevi meditasyon seansındaymışsınız gibi zihinsel ve ruhsal rahatlama da elde edersiniz. Thai masajı teknikleri, Serotonin yani mutluluk hormonu salınımının artmasına Kortizol yani stres hormonu salınımının azalmasına yardımcı olur. Ağrı ve kramp gibi şikayetlerin bu esneme hareketleri ile azalması kaçınılmaz olur. Diğer masaj tekniklerinde olduğu gibi kan dolaşım hızı artar. Vücudunuzda bir dinamizm hissedersiniz. Kan dolaşım hızının artması ile birlikte hücrelere giden oksijen miktarı artar ve masaj sonunda rahatlamış ve zihinsel olarak daha dinç hissedersiniz. Uygulanan esneme hareketleri ve baskı uygulamaları ile daha rahat hareket ettiğinizi fark edeceksiniz.
Thai masajı diğer masaj türlerinden farklı bir tecrübe sunar. Bu masaj türünde aromatik yağlar veya hareketsiz bir şekilde yatmak yoktur. Farklı bir açıdan baktığınızda size vücudunuzun dinamizmi ile meditasyon uygular. Uzman terapist masaj süresince kollarınızı ve bacaklarını hatta boynunuzu, ellerinizi ve ayaklarınızı hareket ettirerek stresin ve gerginliğin vücudunuzdan atılmasında yardımcı olur.
Diğer masajlarda olduğu gibi Thai masajında da bu teknikleri uzman bir terapistin uygulaması şarttır. Fiziksel rahatlamanın yanı sıra zihinsel ve ruhsal bir tedavi biçimi olarak da görülen Thai masajı Doğu felsefesi ile günümüze kadar gelmiş ve en etkili terapötik masajlardan birisi olarak görülmektedir. Vücudunuzdaki gerginliği atabilmek, kan dolaşım hızınızı arttırarak vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olmak, enerjinizi yükseltmek ve zihninizde sizi sürekli meşgul eden streslerinizden arınmak için Thai masajı uygun bir çözüm olacaktır.

Lokal Masaj
Lokal masaj bölgesel olarak vücudun istenilen ya da ihtiyacı olan bölümüne yapılan masaj türüdür. Bölgesel Masaj dediğimiz bu masaj türünde yalnızca yüze, bacaklara, sırta veya başa masaj yapılabilir. Masaj tedavisi kas ve basınç noktaları özel bir odaklanma ile manipülasyon ve vücudun yumuşak dokularına sürtünme içerir. Lokal masaj fizik tedavinin bir parçası olarak kullanılabilir ya da kaslardaki sıkı alanların dinlenmesine yardımcı olabilir. Vücudun çeşitli bölgelerinde ağrı veya sağlık sorunlarında rahatlama sağlar ve vücudun basınç noktaları odaklanarak yapılabilir.

Yüz Masajı
Baş ve yüz, bütün enerjimizi etkileyen, vücudumuzdaki en önemli bölgelerdedir. Hem yüzümüz ve 4 önemli duyu organımızın bulunduğu, hem de boyun ile omurga sistemimizin başladığı baş bölgemiz özel bir masaja ve rahatlamaya ihtiyaç duyabilir. Yüz masajı, bu bölgeleri rahatlatan ve genel vücut enerjisini düzelten bir masaj tekniğidir.

Yüz Masajının Faydaları
Uzman terapistler aracılığıyla, baştaki ve yüzdeki önemli uyarıcı noktalara doğrudan uygulanan bu masaj, aromatik yağların etkisi ile bu bölgeleri rahatlatmayı amaçlar. Başınızdan boynunuza ve omuzlarınıza doğru, akıcı hareketlerle uygulanan masaj teknikleri stresi azaltır ve kas sıkışmalarını rahatlatır. Bu masaj uygulaması kan dolaşımını artırarak, baş bölgesinde toplanan kötü enerjinin dağılmasını sağlar. Ayrıca yüz bölgesine de özel bir hassasiyetle uygulanacak bu masajın hafife alınmayacak faydaları bulunmaktadır.

Yüzümüz, sağlığı ve gençliği gösteren bir ayna gibidir. Çevresel faktörler, stres, yaş alma, yorgunluk, yetersiz uyku, kötü beslenme ve sigara kullanımı gibi sebepler, zamanla yüzümüzde yorgun ve solgun bir görüntü oluşturabilir. Vücuttaki en önemli akupunktur noktalarından bazıları baş ve yüz bölgesinde bulunmaktadır. Yüz masajı, bu bölgelerdeki ağrı kesme noktalarına odaklanır. Kaşların ortası, gözlerin yan tarafları gibi pek çok ağrı kesici noktaya erişilmesi, vücutta farklı bölgelerde de kan akışı ve uyarılma sağlar. Ayrıca yüz bölgesinde sağladığı kan akışı, kırışıklıkların, göz altı torbalarının ve göz altındaki yorgun görünümün azalmasını sağlar. Bu gençleştirici etki, cildin gerginliğini ve parlaklığını artırır.

Boyun ve omuzlardaki kas sıkışması, ağrılara, kollarda uyuşukluğa ve yorgunluk hissine sebep olabilir. Masajın kafa ve boyun bölgesine uygulanan bölümü, stres, bilgisayar başında uzun süre çalışma ve yanlış oturma gibi faktörlerin sebep olduğu kas sıkışmaları, tutulmaları ve ağrıları rahatlatır. Boynun ve omuzların rahatlaması, postürün düzelmesine ve daha dik durmaya yardımcı olur.

Lenf Drenaj Masajı
Lenf drenaj masajı vücudumuzun en önemli sistemlerinden iç organların temizliğinde ve atıkların giderilmesinde görev alan lenfatik sistemin daha sağlıklı bir şekilde çalışması için uygulanan bir tedavi yöntemi ve masaj çeşididir.

Sağlıklı bir vücutta iç organların düzgün çalışması ve yarattığı atıkların düzgün bir şekilde vücuttan atılması gerekir. Bunu sağlayan lenf dolaşımıdır. Düzgün çalışan bir lenf dolaşım sistemi güçlü bir bağışıklık ve sağlıklı bir vücutla özdeştir. Bu dolaşımın sağlıklı olmadığı durumlarda yani lenf sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmadığı durumda vücuttaki atıklar idrar yolu ile tamamen atılamaz ve vücutta ödem dediğimiz şişlikleri oluşturur. Ödem, atılamayan atıklar yüzünden yani dolaylı olarak da lenf sisteminin düzgün çalışmamasından kaynaklanır. Lenf drenaj vücuttaki ödemi atmak ve atıkları uzaklaştırmada görevli lenf sisteminin düzgün çalışmadığı durumlarda tedavi yöntemi olarak uygulanabilen bir masaj yöntemidir.

Normal sağlıklı çalışan bir lenf dolaşımında vücuttaki atıklar toplanarak idrar yöntemi ile vücuttan uzaklaştırılır. Ancak bu sistemin düzgün çalışmadığı durumda atıklar vücuttan yeteri kadar uzaklaşamadıkları için lenf dolaşımı da sekteye uğrar, hatta bazen tıkanabilir. Bu durumda da ödemlerin oluşumu o bölgede akışın düzgün olmadığı ve farklı şikayetlerin ortaya çıktığı bir durumla bizi karşı karşıya bırakabilir.

Lenf drenaj masajında amaç lenf dolaşım hızının artırılarak, tıkanık bölgelerin açılması, artan akış ile birlikte atıkların vücuttan daha hızlı ve rahat bir şekilde uzaklaştırılarak şikayetlerin giderilmesidir. Oluşan bu ödemler veya düzgün akışı bulunmayan lenf sistemi özellikle kol ve bacaklarda kendisini göstererek ağrı, hissizlik, şişlik gibi şikayetlere sebep olabilmektedir.

Selülit de bir lenf dolaşım bozukluğu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu problemi yaşayan kişilerin çok büyük bir yüzdesinde selülit problemi de yaşanmakta. Dolayısıyla lenf drenaj masajı bu problemlerin ve şikayetlerin dindirilmesinde oldukça önemli bir masaj çeşidi ve tedavi yöntemidir.

Lenf drenaj masajı yöntemlerinde cilt tabakasının altında bulunan lenf dolaşım sistemi hedef alınarak dokuya nüfuz edebilecek hareketler ile masaj uygulanır. Yoğurma, sıkma, çeşitli şiddetteki baskılar, bu akışın tıkandığı noktalarda akışın hızlanması ve bu tıkanıklıkların giderilmesi üzerine uygulanır. Uzman terapist kişinin şikayetlerine göre bölgesel olarak da bu masajı uygulayabilir. Akışın hızlanması ile birlikte lenf dolaşımı hızlanacak ve dolayısıyla ödem ve şişlik oluşmasına sebep olan atıklar da bu hızlı akış sayesinde vücuttan çok daha kolay uzaklaştırılabilecektir. Diğer yandan masaj uygulanırken bölgede oluşan sıcaklık da bu atıkların daha kolay bir şekilde dolaşım sistemine dahil olarak uzaklaşmasında etkili olacaktır.

Atıkların vücuttan yeteri kadar uzaklaştırılamaması yalnızca ödem değil, cilt tabakasında da problemlere sebep olur. Akneli, sivilceli bir cilt problemi de lenf dolaşım sisteminin düzgün çalışmamasıdan dolayı kaynaklanabilir. Diğer yandan kilo problemi olan kişiler, hormonal dengesizlik yaşayan kişiler, menapoz gibi vücutta ani değişikliklerin olduğu ve bu durumu hemen tolere edemeyen kişilerde de etkili bir masaj yöntemidir.

Dolayısıyla lenf drenaj masajı sayesinde vücudun ürettiği tüm atıkların düzgün bir şekilde vücuttan uzaklaştırılması ve diğer organ ve yüzeylerin bu atıklardan daha az etkilenmesi sağlanabilir. Kişinin ağrı, sancı, hareketsizlik, hissizlik, kilo verememe, sağlıksız bir cilde sahip olması gibi bir çok probleme sebep olabilecek yetersiz bir lenfatik sistem için uygun tedavi biçimleri muhakkak kişinin programına alınmalıdır.

Diğer yandan lenf drenaj masajı ile daha sağlıklı bir dolaşım sistemi desteklenirken bağışıklık sistemindeki güçlenme ile de kişi kendisini daha zinde, daha iyi hissedecek ve dolaylı yoldan psikolojisini dahi iyiye yükseltecek bir başlangıç yapacaktır.

Hint Baş Masajı
Başınızdan tüm vücudunuza yayılan vücut enerjisini düzeltmek ve dengelemek için uygulanan baş masajı, bu bölgede bulunan doğru noktaları uyarıp etkili bir rahatlama sağlar. Kronik baş ağrısının ve stresin vücuttan uzaklaştırılması için oldukça faydalı bir masaj tekniğidir. Baş masajı, özellikle detoks sürecinde yaşayabileceğiniz baş ağrısının önüne geçmek için de tavsiye edilir.

Baş ağrısı genellikle vücudunuzun alışılmış olduğu bir maddenin eksik olması veya eskisi gibi günlük olarak alınmamasına bir tepki olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda, hormonların yeniden düzenlenmesi ,vücuttaki kimyasal maddelerin ve zararlı maddelerin detoks sürecinde atılmaya başlaması da baş ağrısına sebep olabilir. Bu yüzden baş masajı, detoks sürecinde görülebilecek baş ağrılarının dindirilmesi için doğru bir seçim olacaktır.

Baş Masajının Faydaları
Baş masajı, baş bölgesinde bulunan önemli uyarıcı noktalara uzman terapistler tarafından uygulanan özel masaj tekniği ile gerçekleşir. Kullanılan aromatik yağların rahatlatıcı etkisi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Başınızdan boynunuza doğru, akıcı hareketlerle uygulanan masaj, stresi uzaklaştırır ve kasları rahatlatır. Kan dolaşımını artırarak, baş bölgesinde toplanan kötü enerjiyi dağıtır.

Stres, yorgunluk, endişe ve negatif düşünceler gibi türlü durumlarda en çok etkilenen başımızın stresten uzaklaşmaya ve rahatlamaya ihtiyacı vardır. Vücuttaki en önemli akupunktur noktalarından bazıları baş ve yüz bölgesinde bulunmaktadır. Baş masajı, bu bölgelerdeki ağrı noktalarına odaklanır. Ağrı kesici noktalara masaj sırasında erişilmesi, vücudunuzdaki çeşitli bölgelerde de kan akışının artmasına ve rahatlamaya sebep olur.

Boyun bölgesindeki kas sıkışmaları hem ağrılara hem de yorgunluk hissine sebep olabilir. Baş ve boyun bölgesine uygulanan masaj yoğun çalışma ve oturma bozuklukları gibi sebeplerden kaynaklanan tutulmaları ve ağrıları da rahatlatır.

Sıcak Taş Masajı
Volkanik bazalt taşlar kullanılarak uygulanan ve taşların termal ısısından faydalanılarak yapılan bir masaj yöntemidir. Taşlar masaj için özel seçilmiş ve ısıyı uzun süre bünyesinde tutabilen volkanik taşlardır. Dolayısıyla masaj süresince taşlar ısısını koruyarak vücuttaki çakra bölgelerinde ısıyı muhafaza ederler. Taşların yerleşimi ve konulduğu yerler özenle seçilerek en etkili olabilecek şekilde konumlandırılması bu masajda önemlidir.
Özel olarak seçilmiş bazalt taşlar ile uygulanan masajda öncelikle taşlar makul bir sıcaklığa ısıtılarak vücudun tolere edebileceği bir dereceye getirilir. Daha sonrasında ise bu taşlar vücudun belirli çakra bölgelerine yerleştirilir ve masaj öncesinde bu bölgeler termoterapi ile ısınmış olur ve masaja daha uygun bir yüzey oluşmasını sağlarlar. Daha henüz bir masaj hareketi uygulanmadan ısınan bölgeye masaj yapmaya başlanınca o bölgedeki hareketlilik, kan akışı ve kas gevşemesi çok daha hızlı ve efektif olabilmektedir.
Taşlar yerleştirildikten sonra ısınan bölgeler aynı zamanda aromaterapik yağlar eşliğinde masaj uygulaması ile masaja daha fazla cevap vermektedir. Bu uygulama ile yoğurma, sıkma, titretme, çeşitli şiddetteki baskılar uygulanan bölge ısı ile birlikte gevşer ve hızlı bir şekilde kan akışını artırır. Artan kan akışı sıcaklığın da etkisi ile daha fazla hücreye ulaşır ve bu sayede de daha fazla hücreye oksijen ulaştırılmış olur. Diğer yandan belirli bölgelere konan sıcak taşlar bu sıcaklıklarını masaj boyunca koruyarak bu bölgelerin soğumasına ve akışın azalmasına engel olur. Dolayısıyla sürekli sıcak olan bu bölgelerde vücudun farklı bir bölgesine masaj yapılsa dahi aynı anda tüm bölgelerdeki akış eşitlenmiş olur. Vücut soğumaz ve masaj daha etkili olur.
Sıcak Taş Masajının Faydaları
Hot stone masajının oldukça fazla faydası bulunuyor. Özellikle daha önceden masaj deneyimini çok sık yaşamayan kişilerde kaslar ve dokular oldukça sıkı ve kasılmış durumda olduğundan vücudun tepki vermesi sıcak taş uygulaması ile daha kolay hale getirilir. Hot stone masajının özelliklerinden en önemlisi masaj esnasında tüm vücudun belirli noktalarına konumlandırılmış özel taşlar sayesinde sıcak olmasından dolayı kan akışının da masaj boyunca hızlı olmasıdır. Bu sayede masajın etkisi artar ve daha etkili bir deneyim yaşanmış olur.
Sıcağın romatizma, kas ve eklem ağrıları, kronik ağrı şikayetlerine iyi geldiği bir çok çalışma ile kanıtlanmıştır. Sıcak taş masajı da bundan faydalanır. Özel taşların seçildiği ve kullanıldığı bu masajda optimum sıcaklık ayarı ve vücudun önemli yerlerine konumlandırılması en önemli etkenlerden birisidir. Yanlış noktalara konulan, çakraların dışındaki taşlar masaja ekstra bir etki yaratmayacaktır. Dolayısıyla bu masajın uzman terapistler eşliğinde uygulanması gerekir. Eğer bu şekilde uygulanmazsa ciltte yara, iz, yanık gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla tecrübeli ve eğitimli kişiler tarafından uygulanması şarttır.
Özel taşların uygun sıcaklıklarda, kişinin vücudundaki özel çakra noktalarına yerleştirilmesi bir ön hazırlık gibi görülse de aslında masajın temelini oluşturur. Masaj hareketlerini sıcaklık sayesinde daha hassas bir şekilde hissedeceksiniz. Dolayısıyla bu deneyimde psikolojik olarak da kişinin beynine gönderilen sinyallerin etkisi daha fazla olacak. Vücudun hem sıcaklık ile hem de masaj hareketleri ile uyarılması kişinin kontrolü daha fazla terapiste bırakmasına sebep olacak ve gevşemesi, psikolojik olarak rahatlama seviyesi daha da artacaktır. Aynı zamanda volkanik taşların da iyileştirici gücü olduğuna inanılmaktadır. Vücuda verdikleri enerji ile birlikte masajın birleşmesi kişinin kendisini daha iyi, canlı ve zinde hissetmesine sebep olacak, sıcaklıkla birlikte bu hissiyatın artması da kolaylaşacaktır.

Hamile Masajı
Masajın kanıtlanmış en belirgin faydalarından ilk ikisi artan kan dolaşımı ve esnekliktir. Fizyolojik veya mekanik açıdan bakıldığında masajla kas dokularının yağlanarak optimum hareketin elde edilmesi sağlanır. Kas dokuları birbirinden bağımsız çalışacak şekilde yapılanmıştır. Kaslar kurur veya susuz kalırsa dokular birbirine yapışır ve kas katılaşır. Kasa sıvı verildiğinde, tekrar yumuşayarak esneklik kazanır.
Kas dokularının etrafında dolaşım arttıkça gelen besin ve giden atık rutini de artar ve kas daha sağlıklı olur.Yaşlanma da geniş anlamda bir "kuruma" problemidir. Vücutta su azaldıkça yaşlanma hızlanır. Çok su içmek ve düzenli masaj yaptırmak kırışıklarla savaşırken etkili bir yöntemdir. Kan vücuda oksijen taşıdığından sağlıklı olmak için iyi bir dolaşım gerekir. Masaj kan dolaşımını artırır; dolayısıyla vücuda yararı kesindir.
Hamile Masajının Faydaları ve Hamileliktre Masaj Güvenli midir?
Doğal masaj terapisi hamilelik sırasında rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Şişmelerin verdiği rahatsızlık yorgunluğa, fiziksel ve duygusal açıdan sıkıntılı olmanıza yol açtığında masaj duygularınızı canlandıracak, kendinizi iyi ve neşeli hissetmenize yardımcı olacaktır. Hızlı darbeler bedeni ve zihni canlandırırken, yavaş hareketler vücudu gevşetip rahatlatır. Hamilelik sırasında, pelvik bölgeye masaj uygulanmamalıdır. Bunun dışında masaj tüm vücutta özellikle bacaklarda, rahmin damarlar üzerinde yarattığı baskı sonucu yavaşlayan dolaşımı hızlandırır ve çeşitli rahatsızlıklara yol açan duygusal gerilimi önler.
Hamileliğin ilk beş ayında masaj öncesi ısınma hareketleri yararlı olabilir. Pelvik bölgeye masaj uygulamamaya dikkat edilmelidir. Daha sonraki aylarda, aşağıda anlatılan teknik, bacaklarda ve sırtta hissedilen ağrıları geçirmek için kullanılabilir.
Hamile Masaj Bölgeleri ve Tekniği
Hamilelerde masaj en sık olarak bacaklarda ve ayak bileklerinde görülen şişlikleri ve kas spazmlarını önlemek için tercih edilir. Tekniği ise; Yan veya sırt üstü uzanın. Yattığınız yerle vücudunuzun üst kısmı arasında kırk beş derecelik bir açı oluşacak şekilde başınızın altına yastıklar yerleştirin. Bir yakınınızdan ayaklarınızdan başlayarak tüm bacağınıza yumuşak hareketlerle yağ sürmesini isteyin. Ayağınızdan başlayarak, başparmağınızla ayak bileğinizin iç tarafına basınç uygulamaya başlayın. Bu, dolaşımı hızlandıracak ve idrar tutulmasını önleyecektir. Ayak tabanınızı topuktan parmaklara kadar ovuşturun. Her parmağı hafifçe çekin. Yine ayaktan başlayarak tüm bacağınızın derisini hafif hafif sıkın. Kaslardaki gerilim yok olmaya başlayacaktır. Baldırlardan başlayıp deri ve kasları avuçlayarak sıkıp ovuşturun. Dokular yumuşadıkça kasların rahatladığını hissedeceksiniz. Son olarak tüm bölgeyi parmak uçlarınızla ovun.
Gebelikteki 3. ay (12 hafta) tamamlandıktan sonra tavsiye edilir. Masaj, doğum öncesi ve sonrasındaki süreçlerde faydalı olacaktır. Masaj seansı, duruma göre 50-60 dakika arası sürmektedir. Masajın amacı, hamile kadınların ağrı veren bölgelerini rahatlatmaktır.
Mutluluk hormonlarının salgılanmasına neden olan hamilelik masajı, hamilenin doğuma hazırlanmasına temel oluşturarak kendi gücüne güvenmesini destekler. Doğuma hazırlayarak, bu süreçte hanımları destekler; onlara ruhsal ve fiziksel güç verir. Masaj öncesinde hamile bayanların kendi kadın doğum uzmanlarından masaj seanslarına gelmek için yazılı izin almaları rica edilir. Doktor bu konuda herhangi bir bilgiye sahip değil ise, sayfamızı incelemesi tavsiye edilebilir.
İlk trimesterde ilk (3 ay) - masaj tavsiye edilmez, bunu dikkate alarak masaj talebinde bulunulması uygundur. İsveç Masajı, hamilelik sırasında önerilen bir masaj yöntemidir ve seanslar bu yöntemle yapılır. İsveç masajında vücudunuza uygulanan hareketler kalp yönüne doğrudur. Amaç, kanı kalbe doğru yönlendirip kan dolaşımını canlandırmaktır. Ayrıca lenf sistemini düzenleyerek toksinlerin vücuttan atılması da amaçlanır.
Hamilelik masajı, ilk başta oturma pozisyonundan başlayarak yapılır. Sırtın üst kısımları yapıldıktan sonra diğer bölgelere geçilir. Hamileyi yan yatırarak, yastıklarla karnına destek vererek güvenli pozisyonlarda masaja devam edilir. Hamilelik masajı keyiften ziyade hamile hanımların biraz olsun ağrılarını rahatlatmak için doğan bir ihtiyaçtan yola çıkarak geliştirilmiştir. Haftada 1-2 kez profesyonel masaj seansı yaptırmak önerilir. Hamilelik süresince ağrı kesici kullanmak bebeğe zarar verebileceği için masaj daha güvenli bir yöntemdir.
- Masaj tekniklerinin tümünü kullanmak yerine sadece gevşetici masaj teknikleri sakince ve baskı uygulamadan yapılır. Ayak ve ellerdeki bazı refleks noktalarına masaj yapılmaz (Refleksoloji'yi iyi bilen terapistler uygulayabilir!).
- Aynı şekilde göğüs uçlarına, göğüslere, bacakların iç kısımlarına, topuklara ve kuyruk sokumu,bel bölgelerine masaj uygulanmaz!
Yukarıda belirtilen bölgelere yapılan uyarılar, rahmin kasılmasına sebep olur. Bu yüzden bilinçsiz dokunuşlardan kaçınılmalıdır. Ev ortamında çok ağrınız olduğunda yakınınızdan veya eşinizden destek almak gerekirse, lütfen bu bölgelerden kaçının.
Masaj sonunda annenin kendi karnına yumuşak dokunuşları yine kendisinin yapmasını tercih ederiz. Bu dokunuşlar anne ile bebek arasındaki güvenli bağlantıyı daha bebek anne karnında iken sağlayacaktır.
Hamilelikte Masajın Olumlu Etkileri
·Hamilelerde masaj genel olarak sağlıklarında iyileşme sağlar.
·Cildin elastikiyetini arttırarak karın bölgesinde izlerin oluşmasını önler veya azaltır.
·El, ayak ve bacaklarda olan ödemlerin çözülmesine yardım eder.
·Basınç ve gerginlik hissedilen yüklenmiş bölgelerin gevşemesine yardım eder.
·Göğüs ve karın bölgelerinin büyümesinden oluşan sırt baskılarını azaltır.
·Kaslar arasındaki kan dolaşımın harekete geçirir.
·Lenf akışını arttırır ve ödemlerin giderilmesine yardım ederek ayak ve bacaktaki ağrıları hafifletir.
·Omurgada bulunan tüm sinir uçlarını rahatlatarak gevşetir.
·Stres arttığında yükselen kortizol ve norepinefrin hormonlarının, masaj sayesinde düşmesine yardım eder.
·Serotonin, oksitosin ve dopamine gibi bazı hormonların salgılanmasını uyardığı için uyku kalitesini arttırır.
·Yorgunluğun giderilmesine yardım eder.
·Baş ağrılarının yok olmasına yardım eder.
·Psikolojik, ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak rahatlatır, bunun sayesinde depresyon ve gerginlik hallerini dengeler.
·6. aydan sonra baskı hissedilen leğen kemiğinde oluşan ağrıların hafifletilmesine yardım eder.
·Endişe, kaygı ve olumsuz duyguların giderilmesine yardım eder.
·Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
·Oksijenin plasentaya ve bebeğe gitmesini arttırır.
·Mutluluk hormonlarının salgılanmasına neden olan hamilelik masajı, hamilelerin doğuma hazırlanmasını ve kendi güçlerine güvenmesini destekler.
Hamile Masajı Yapılması Gereken Durumlar
· Önceki gebeliklerde erken doğum hikayesi.
· Hamilelikte olan patolojik durumlar.
· İlerlemiş varis hastalıkları -tromboz hastalığında.
· Düşük yapma riski olan hamilelerde (önceki hamilelikte düşük yaşanmışsa).
· Erken doğum gibi yüksek riskli gebeliklerde.
· Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon.
· Yüksek ateş durumları.
· Virüs, üst solunum enfeksiyonları veya herhangi bir yerde olan virüs.
· İltihabi durumlar.
· Bulaşıcı deri hastalıkları (ayak mantarı olanlar bilgi verirse ayaklara masaj yapılmaz).
· Epilepsi.
· Astım.
** Kronik hastalıkları olan hamilelerde de sağlıklı adaylarda olduğu gibi ilgili doktordan gerekli onayın alınarak yazılı olarak sunulması zorunludur.

Anti Selülit Masajı
Beslenme bozuklukları, genetik, dolaşım bozukluğu gibi bir çok sebep selülit oluşumuna neden olabilir. Selülit masajı bu problemin giderilmesinde uygulanan ve cilt altındaki problemli yapının sağlıklı haline dönebilmesi için yapılan, çeşitli teknikleri içeren bir masaj yöntemidir.

Selülit kadınlarda daha çok görülse de erkeklerde de oluşabilen, deri altında dolaşımın düzgün ve sağlıklı olmaması sebebiyle oluşan keseciklerin yağ dokusu ile sarılması ile deri altına yerleşen yapılardır. Kilo ile ilişkili değildir, yaşam tarzı, beslenme, hormonlar ve genetik yatkınlıkla ortaya çıkar. Zayıf kişilerde de görülme sıklığı yüksektir. En etkili tedavi yöntemi selülit masajıdır.

Selülit bir cilt altı dolaşım problemi olduğu için, dolaşımı artıracak ve hızlandıracak en etkili çözüm masajdır. Bu sayede oluşan selülitin yerleşmesi ve büyümesi engellenebildiği gibi oluşan selülitin parçalanma süreci de desteklenir. Yalnızca beslenme alışkanlığı değiştirilerek varolan selülitin yok olmasını bekleyemezsiniz. Dolaşımın hızlanması, problemli bölgede kan akışının artması ve o bölgedeki sert yağ dokularının çözülmeye elverişli hale getirilmesi gerekir. Selülit masajı burada devreye girer.

Masaj için uygun yağlar ve uzman terapist eşliğinde problemli bölgeler hedeflenerek dokuya yönelik hareketler ile masaj uygulanır. Bu masajın amacı kas bölgesinden çok selülitli bölge olduğu için üst doku odağında masaj teknikleri seçilir. Tıkanık bölgelerin oksijenle temasının artması ve o bölgenin tekrar eski sağlıklı haline kavuşturulabilmesi için bölgedeki dolaşımın düzeltilmesi gerekir. Artan dolaşım ile birlikte kan akışı hızlanacak, hücrelere taşınan oksijen seviyesinde de artış olacaktır. Masaj ile birlikte üst tabakada artan ısı bu süreci destekleyecektir.

Özellikle bacak ve kalça bölgesinde çok sık selülite rastlanır. Bunun sebebi kan dolaşımının en çok bu kısımlarda yavaşlaması ve yağ dokusunun bu bölgede çok daha fazla yoğun olmasıdır. Yapılan masajla kan dolaşımının özellikle bacaklardan göğse doğru akışında hızlanması hedeflenir.

Selülit masajında kullanılan yağ da önemlidir. Masaj yapılan bölgenin ısınmasını ve bu ısının en alt dokuya kadar ulaşmasını sağlayacak bir yağ seçilmelidir. Isı o bölgedeki akışın enerjisini artıracaktır.

Selülit probleminiz varsa ve bu problemle mücadele etmek istiyorsanız birden çok alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Ancak her ne kadar doğru beslenme ve gün içinde hareketliliğinizi artıracak alışkanlıklar edinseniz de bu problemden kurtulmak için yeterli olmayacaktır. Selülitin bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığı olduğunu kabullenip buna uygun tedavi biçimlerine yönelmelisiniz.

Selülit masajı uzman terapistler eşliğinde uygulandığında sorunlu bölgelerdeki dolaşım problemini azaltarak iyileşme sürecinin hızlanmasında oldukça etkilidir. Cilt altındaki tabakanın uyarılması, kanın tüm hücrelere taşınarak oksijenle beslenebilmesi ve buradaki akışın kesintisiz olabilmesi için bu bölgenin ihtiyaç duyduğu dinamizmi masajla elde edebilirsiniz.

Belirli bir rutinde uygulanan selülit masajı sayesinde selülitli bölgelerdeki yerleşik tabaka ve dokuların parçalanması kolaylaşacak, tekrar oluşumlarının önüne geçilmesinde etkili bir koruyucu tedavi şekli olacaktır.

Selülit Masajının Faydaları
Dolaşım problemini selülitli bölge özelinde odaklanarak azaltmaya yardımcı olur.

Cildin alt tabakasında dolaşım bozukluğundan kaynaklı azalan kan akışı ve buna bağlı hücrelerin oksijence yetersiz beslenmesi problemini ortadan kaldırmada etkilidir.

Dolaşım hızı arttıkça cilt de daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.
Selülit problemi ile mücadele eden kişilerde diyet ve sporun en etkili destekleyici tedavi şeklidir ve diyetle sporun verimini artırır.

Uzman terapistler eşliğinde uygulandığında etki ve sonuç süresi azalmakta, çok daha kısa sürede sağlıklı bir cilt dokusuna kavuşmak mümkün olabilmektedir.

Belirli aralıklarla düzenli uygulandığında selülit oluşumunun önüne geçilmesinde etkili bir koruyucu tedavi şeklidir.

Hüdayi kaplıcalarını diğer termal bölgelerden ayıran en önemli özelliği, ünü tüm dünyaya yayılmış olan çamur banyolarıdır. Bu mucizevi çamur banyoları 500 metre devam eden jeolojik bir çatlağın farklı yerlerinde kaynayıp 68 santigrat derecelik sıcaklığa ulaşan şifalı su ile özel şekilde hazırlanan toprağın karışımından oluşur. 2000 yıllık şifalı suların ve çamurun vücuda etkileri ve faydaları şaşırtıcıdır.

Romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi inflamatuvar romatizmal hastalıkların, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; ortopedik operasyonlar, beyin ve sinirle alakalı cerrahi müdahaleler sonrası uzun süreli hareketsiz kalma sonrası yapılan mobilizasyon çalışmalarında; nörolojik rahatsızlıkların kronik dönemlerinde rehabilitasyon amacıyla; stres bozukluğu, nörovejetatif, distoniler gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında destekleyici / tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Hücreleri yeniler: Kolajen üretimini artıran bir antioksidan olduğu için cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Yaşlanma etkilerini iyileştirir.

Sıkılaştırır: Cilt üzerinde bulunan ölü hücre ve diğer pisliklerin atılmasını sağladığı için sıkılaştırıcı etkisi vardır.

Hormonları dengeler: Hormonları dengeleyerek, regl dönemi öncesi sendromu (PMS) adı verilen dönemin ve regl döneminin rahatsızlıklarını ve negatif etkilerini hafifletir.

İltihap kurutur: Yorgunluk, aşırı zorlanma veya bazı hastalıklar (artrit, romatizma) nedeniyle oluşan kas ve kemik sorunlarını giderir. İltihap kurutucu etkisiyle çamur banyosu bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Stresi azaltır. Bu nedenle özellikle sporcular veya efor gerektiren ağır işlerde çalışanlar için çok faydalıdır

Çamur Banyosunun faydaları genel olarak şöyle sıralanabilir;
Sırt, kol, bacak ağrılarına iyi gelir

Krampları ve adale spazmlarını çözer

Vücut hormonlarını dengeler

Vücuttaki ödemi, toksinlerin atılımını hızlandırır

Kan dolaşımını arttırır

Bağ dokusunu güçlendirir

Hücrelerin madde değişimini düzenler

Selülit tedavisinde etkilidir

Bazı alerji türlerine iyi gelir

Lokal fazlalığı (yağ tabakalarını) giderir, inceltir

Cildin yaşlanmasını önler

Cildi nemlendirir, doğallaştırır, besler

Cildin gözeneklerini temizler

Yorgunluğa iyi gelir

Keyif ve rahatlık verir


Doktor Balık
Avrupalı biyolog Heckel tarafından 1843 yılında tespit edilen Garra Rufa balıkları, yani bilinen adıyla doktor balıklar, cilt hastalıklarında ve özellikle sedef hastalığını önlemede en çok başvurulan tedavi yöntemlerinden bir tanesi olmuştur. Boyutları 3 cm ila 8 cm arasında değişen bu balıklar, vücuttaki ölü deri artıklarını temizleyerek cildi hastalıklardan arındırmaktadır. Ayrıca bu esnada masaj etkisi de yaratarak vücudu rahatlatmakta ve güzelleştirmektedir. Doktor balıkların bu tedavi esnasında ölmüş deriyi yiyerek egzama, ayak kokusunu engellediği biliniyor. Ölü derilerle beslenen Garra Rufa balıkları, büyük bir şifa kaynağı durumundalar. Sararmış ölü derileri yiyen garra rufa balıkları, ölü derileri yaradan ayırıp, yaranın büyük bir hızla iyileşme sürecine girmesini sağlıyorlar. Özellikle sedef hastalığından muzdarip kişiler doktor balıkları kullanmayı tercih ediyor. 

Garra Rufa balıklarının bir başka faydası da ayaklar için; özellikle kadınların sıklıkla yaptırdığı pedikür işleminde doktor balıklar yine önemli yer tutuyor. Pedikür öncesi ayaklardaki ölü derileri temizliyor, ayaklardaki kan dolaşımını arttırarak hem cildin temizlenmesini hem de pürüzsüz hale gelmesini sağlıyorlar. Bu işlemden sonra ayaklar pedikür işlemi için daha uygun hale geliyorlar. Garra Rufa balıklarının hüneri bunlarla DA bitmiyor. Ağızlarından salgılamış oldukları ditranol isimli madde ile açık yaraların kapanmasını ve tedavi olmasını sağlıyorlar. Akla gelen ilk sorulardan bir tanesi de Garra Rufa balıklarının kaç gün süreyle tedavide kullanılacağı sorusu. Vücuttaki hastalığa göre değişiklik gösterebilen bu süre, haftada 3 seans biçiminde yapılıyor. Yarım saatlik 3 seans sonunda kişinin cildi tıpkı bir pamuk kadar yumuşak oluyor. Bu işlemin vücudun her bölgesine uygulanabileceğinin altını çizmemizde yarar var. Seanslara kadınlar da erkekler de eşit oranda katılmakta.

Ozon Kapsülü (Sauna)
Ozon terapiler, 100’e 1 oranındaki ozon gazının oksijenle birleştirilmesiyle uygulanır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücudun doğal direncininin artması sağlanır.
Ozon kapsülü (sauna) , herhangi bir detoksifikasyon programının önemli bir parçası olarak kullanılır. Ter bezlerinin uyarılmasına yardımcı olarak gözeneklerin açılmasına ve ayrıca kan dolaşımının hızlanarak cildin detoks ve temizlik kapasitesinin artmasına katkı sağlar. Ozon sauna, buharın vücudu sarıp ozonun cilt tarafında emilimini sağlar.  40°C’ye varan sıcaklığa ulaşan yoğun ısı, ciltteki gözenekleri açar, bu da ozonun ciltten direk kan dolaşımına, yağ ve lenf dokusuna ulaşmasını sağlar. Lenf dokusunu toksinlerden arındırmak hayati önem taşır ve ozon sauna bunu başarmanın en etkili yollarından biridir.
Çamur Banyosu
Hüdayi kaplıcalarını diğer termal bölgelerden ayıran en önemli özelliği, ünü tüm dünyaya yayılmış olan çamur banyolarıdır. Bu mucizevi çamur banyoları 500 metre devam eden jeolojik bir çatlağın farklı yerlerinde kaynayıp 68 santigrat derecelik sıcaklığa ulaşan şifalı su ile özel şekilde hazırlanan toprağın karışımından oluşur. 2000 yıllık şifalı suların ve çamurun vücuda etkileri ve faydaları şaşırtıcıdır.

Romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi inflamatuvar romatizmal hastalıkların, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; ortopedik operasyonlar, beyin ve sinirle alakalı cerrahi müdahaleler sonrası uzun süreli hareketsiz kalma sonrası yapılan mobilizasyon çalışmalarında; nörolojik rahatsızlıkların kronik dönemlerinde rehabilitasyon amacıyla; stres bozukluğu, nörovejetatif, distoniler gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında destekleyici / tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.
Sıkılaştırır: Cilt üzerinde bulunan ölü hücre ve diğer pisliklerin atılmasını sağladığı için sıkılaştırıcı etkisi vardır.

Hormonları dengeler: Hormonları dengeleyerek, regl dönemi öncesi sendromu (PMS) adı verilen dönemin ve regl döneminin rahatsızlıklarını ve negatif etkilerini hafifletir.

İltihap kurutur: Yorgunluk, aşırı zorlanma veya bazı hastalıklar (artrit, romatizma) nedeniyle oluşan kas ve kemik sorunlarını giderir. İltihap kurutucu etkisiyle çamur banyosu bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Stresi azaltır. Bu nedenle özellikle sporcular veya efor gerektiren ağır işlerde çalışanlar için çok faydalıdır

Çamur Banyosunun faydaları genel olarak şöyle sıralanabilir; Hücreleri yeniler: Kolajen üretimini artıran bir antioksidan olduğu için cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Yaşlanma etkilerini iyileştirir.

Sırt, kol, bacak ağrılarına iyi gelir

Krampları ve adale spazmlarını çözer
Vücut hormonlarını dengeler

Vücuttaki ödemi, toksinlerin atılımını hızlandırır

Kan dolaşımını arttırır

Bağ dokusunu güçlendirir

Hücrelerin madde değişimini düzenler

Selülit tedavisinde etkilidir

Bazı alerji türlerine iyi gelir

Lokal fazlalığı (yağ tabakalarını) giderir, inceltir

Cildin yaşlanmasını önler

Cildin gözeneklerini temizler

Yorgunluğa iyi gelir

Keyif ve rahatlık verir

Kese Köpük
Türk geleneği olan hamamda sıklıkla uygulanan kese köpük cildinizin tazelenmesi ve tüm ölü hücrelerden arınarak sağlıklı bir görünüme kavuşması için etkili bir yöntemdir. Zamanla kir, ter gibi etmenlerle cildinizin hava alması zorlaşır. Gözeneklerin kapanması, hem kış hem yaz aylarında farklı sebeplerle kaçınılmaz olur. Gözeneklerin kapanması ile birlikte yeterli temizlik rutin duş ve banyo ile sağlanamaz ve yaptığınız bakımların etkisi boşa gider.

Kese köpük uygulamasında amaç vücuttaki gözeneklerin açılarak, vücüdun cilt tabakasının en üst kısmındaki ölü deriden uzaklaştırılması ve eski sağlıklı haline kavuşmasını sağlamaktır.

İnsan cildi tıpkı hücreler gibi sürekli yenilenir. Yaraların çok hızlı bir şekilde cildimizden kaybolmasının ve iyileşmesinin sebebi budur. Ancak hücreler yenilendikçe eskiyen, ölü hücreler de üst tabakada birikir. Kese köpük uygulamasında amaç tazelenen, canlı deri tabakasının rahat nefes alabilmesi ve cildin daha sağlıklı parlak görünebilmesi için ölü deri tabakasından arındırılmasıdır. Ölü deri tabakası cildin en üstünde bir örtü gibi durduğu takdirde cilt nefes alamaz, sivilce, yara gibi farklı problemlerle boğuşur.

Kese köpük uygulamasında cilt önce tüm bu ölü deriden arındırılacak şekilde keselenir. Doğal organik bir kese yardımıyla, cilde zarar vermeden, köpükle birlikte üst tabaka temizlenerek cildin tekrar nefes alması sağlanır. Diğer yandan bu masaj esnasında cilde masaj uygulanarak kan akışının artması, cildin canlanma sı sağlanır.
Kese Köpük Uygulamasının Faydaları
Belirli aralıklarla uygulanan kese köpük uygulaması cildinizin ışıltısı ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için oldukça fazla fayda sağladığı bilinmektedir. Tüm vücudun keselenmesi, cansız, sağlıksız tabakanın cilt yüzeyinden arındırılması ile cildiniz nefes alacak, cilt dışarıdan da oksijen ile beslenebilecektir.
Düzgün temizlenmemiş, ölü hücreler ile kaplı bir cildin güneşle etkileşime girmesi, cilt lekeleri için kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle yaz aylarında cildimiz güneşle daha fazla temas halinde bulunduğu için ölü hücrelerin kese köpük masajı ile cildimizden temizlenmesi bu leke problemini önlemede önemli bir etkendir.

Kış aylarında ise kalın ve kapalı giyindiğimiz için cilt hava almakta zaten zorlanmakta ve terleme ile cildin üzerinde tabaka oluşumu daha hızlı olmaktadır. Sağlıklı bir cildin ön koşulu cildin rahatlıkla hava alabilmesidir. Bu da kese köpük masajının belirli aralıklar ile uygulanması ile sağlanabilir.

Kese köpük masajı sonrası cildiniz hiç temiz olmadığı kadar tazelik hissi verecek, parlaklığı ve sağlıklı görünümü ile psikolojik olarak da kendinizi iyi hissetmenize sebep olacaktır. Belirli aralıklarla düzenli uygulandığında cilt problemlerinin azaldığı ve özellikle kıl köklerinde meydana gelen akne, iltihap gibi problemlerin sıklığının azaldığı gözlenmiştir.

Kahve Peeling
Vücudumuzdaki hücrelere oksijen pompalanmasını sağlayarak hücre yenilenmesini sağlar. Düzensiz ve sağlıksız beslenme sorunlarına eklenen hareketsiz hayat beraberinde pek çok sorunu getiriyor. Bayanlar için bu sorunların başında yer alan problemlerden biri kuşkusuz selülit problemidir. Kan ve lenf dolaşımındaki bozukluklar, yağ dokusunda ve toksin maddelerde artışa sebep olur. Selülit zayıf ya da kilolu ayırt etmeksizin herkeste görülebilen bir problemdir.
Kahve Peeling, selülitlerden kurtulmada en etkili yöntemlerden biridir. Kan ve lenf dolaşımını hareketlendiren kahve masajı, dokulara giden taze oksijen miktarını arttırır. Kahvenin canlandırıcı etkisinden yararlanılarak, uzman terapistler tarafından yapılan kahve peeling kısa sürede olumlu değişimi görmek mümkün. Enerji vererek canlandıran ve cildinizde peeling etkisi bırakan kahve masajı, selülitlerle savaşarak sizi pürüzsüz görünüme kavuşturur.

Kahve içinde bulunan kafein, selülit problemi olan bölgedeki hücrenin yenilenmesi için uyarır. Cildin hızla yenilenmesi, selülitli görünümüm kaybolmasında oldukça etkilidir.

Her ne kadar selülit bacak ve kalça bölgesinde yoğunlaşmış olsa da, vücudun her bölgesinde oluşabilir. Bu yüzden kahve masajı tüm vücuda yapılır. Eğer sizin de kol ya da karın bölgenizde portakal kabuğu görünümü varsa, kahve masajının iyileştirici etkisinden faydalanabilirsiniz.
Kahve Peeling Uygulamasının Faydaları
Cildin daha sıkı görünmesini ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

Cildin canlılık kazanıp, pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar.

Selülite karşı mükemmel bir koruma sağlar.

Kırışıklık, akne gibi cilt sorunlarını önler.
Kese köpük uygulamasında cilt önce tüm bu ölü deriden arındırılacak şekilde keselenir. Doğal organik bir kese yardımıyla, cilde zarar vermeden, köpükle birlikte üst tabaka temizlenerek cildin tekrar nefes alması sağlanır. Diğer yandan bu masaj esnasında cilde masaj uygulanarak kan akışının artması, cildin canlanması sağlanır.

Kil Maskesi
Kil maskesi, yağ bezlerinden salgılanan fazla sebumu emer ve cildi yağdan arındırmaya yardımcı olur. Kil maskesinin farklı türleri bulunmaktadır. Yeşil, pembe, beyaz, sarı, kırmızı olmak üzere renklere göre sınıflandırılırlar. İçlerinde en yaygın olan yeşil ve beyaz kil maskeleridir. Yeşil kil maskesi, siyah noktalar için uygulanırken, beyaz kil maskesiyse sivilceler için önerilir.

Kil Maskesinin Faydaları
Cildi kirden ve yağdan arındırır.

Siyah noktaların genişlemesini önler.

Cildi arındırdığı için daha parlak ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Gözenekleri temizlediği için, temizlendikten sonra üzerine uygulanacak ürünlerin daha hızlı ve derin emilmesine yardımcı olur.

Uyguladıktan sonra, geçici da olsa cilde tatlı bir gerginlik verir.

Daha ferah ve temiz hissettirir.

Kahve Maskesi
Dünya üzerindeki pek çok topluluk kahve çekirdeklerini öğüterek, cilt bakımında kullanmaktadır. Bu kahveler arasında sağlık ve cilt için en yararlı olan ise Türk kahvesi telvesidir. Kahve telvesi cildi sıkılaştırmaya ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmaktadır. Sıkı ve pürüzsüz bir cilt de dışarıdan daha canlı ve sağlıklı görünmektedir. Maske ciltte, durduğu süre boyunca gözenekleri temizlemektedir. Bu sebeple de ölü hücrelerden arınan bölgede sivilce ve akne problemleri giderilmektedir.

Türk kahvesinin vücuttaki diğer etkisi de şişkinlikleri azaltmasıdır. Kahve telvesi cilde sürüldüğünde, altındaki damarların daralmasına neden olmaktadır. Daralan damarlar sayesinde de dışarıdan görünen şişkinlik azalmaktadır.

Kahve maskesi; el, yüz, dudaklar ve vücutta yaygın olarak kullanılan bir uygulama türüdür. Farklı karışımlar şeklinde hazırlanan bu maske sayesinde cilt daha parlak ve daha sıkı bir görüntü kazanmaktadır.

Kahve maskesinin merkezinde Türk kahvesi yer almaktadır. Kahve; yumurta, limon, kakao, bal vb. ile karıştırılarak maske kıvamına getirilmektedir. Hazırlanan maskeler göz çevresi dışındaki tüm bölgelere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ancak yapılan işlemlerden beklenen sonucun alınabilmesi için, maskenin cilde düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir.
Kahve Maskesinin Faydaları
Sıkı ve pürüzsüz bir cilt dışarıdan daha canlı ve sağlıklı görünmektesini sağlar

Maske ciltte, durduğu süre boyunca gözenekleri temizler

Öölü hücrelerden arınan bölgede sivilce ve akne problemleri giderir

Şişkinlikleri azaltır

Çamur Maskesi
Mevsim değişikliklerinde, havanın etkisi ile ciltte yağlanma, gözeneklerin genişlemesi ve sivilce oluşumu gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çamur maskesi hem cilt temizliğinde hem de cilt problemlerinde kullanabileceğiniz mucizevi bir bakım kürüdür.

Çamur Maskesinin Faydaları
Çamur maskesi termal çamurdan oluşan üründür. Uzun yıllardan beri ağır romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Aynı zamanda pek çok cilt problemi için de olumlu sonuçlar vermektedir. Çamur maskesi tariflerine geçmeden önce bu mucizenin cildinize olan faydalarından biraz bahsedelim;

Çamur maskesi, içerisinde barındırdığı bileşenlerden dolayı, cildin derin katmanlarına inerek etki göstermektedir. Böylece cilt hücrelerinin temizlenmesinde büyük rol oynar.

Soyulabilen bir maske olmasından dolayı, ölü cildin atılmasına yardımcı olur.

Cildin sıkılaşmasında ve gözeneklerin küçülmesinde etkisi vardır.

Cilt yüzeyinde birikmiş yağı emer ve bakterilerin yok olmasını sağlar.

Aynı zamanda kuru ciltler için de bir nemlendirici görevi üslenmektedir. Kuruluğu yok ederek cildin nefes almasını sağlar.

Cilde parlaklık ve yumuşaklık kazandırırken akne, sivilce ve siyah noktaların oluşmasını engeller.

Tüm bu faydalarının yanı sıra, doğal ve şifalı bir bileşen olmasından dolayı bütün vücudunuzda kullanabilirsiniz. Bugüne dek hemen hemen her şeye alerjisi olan kişilerde dahi, hiçbir etki göstermediği, aksine iyileştirdiği görülmüştür.